Službeni glasnik BiH, broj 53/24
Ovaj akt nije unešen na bosanskom jeziku.
Na osnovu članova 7. i 12. Zakona o Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari Spomen obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine ("Službeni glasnik BiH", br. 49/07, 12/23 i 66/23), Upravni odbor Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari Spomen obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine, na 11. sjednici održanoj dana 25.6.2024. godine, donio je
STATUT
MEMORIJALNOG CENTRA SREBRENICA - POTOČARI SPOMEN OBILJEŽJE I MEZARJE ZA ŽRTVE GENOCIDA IZ 1995. GODINE
I. OPĆE ODREDBE
Član 1.
(Predmet Statuta)
(1) Statutom Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari Spomen obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine (u daljem tekstu: Statut) uređuju se:
a) djelatnost Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari Spomen obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine (u daljem tekstu: Memorijalni centar);
b) statusna obilježja Memorijalnog centra;
c) imovina i finansiranje Memorijalnog centra;
d) upravljanje i zastupanje Memorijalnog centra;
e) unutrašnje uređenje Memorijalnog centra;
f) oblici povezivanja sa sličnim centrima, fondacijama i udruženjima širom svijeta;
g) druga pitanja značajna za rad Memorijalnog centra;
h) prelazne i završne odredbe.
(2) Riječi koje su radi preglednosti navedene u jednom rodu bez diskriminacije odnose se i na muški i na ženski rod.
Član 2.
(Djelatnost Memorijalnog centra)
(1) U skladu sa članom 4. Zakona o Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari Spomen obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine ("Službeni glasnik BiH", br. 49/07, 12/23 i 66/23, u daljem tekstu: Zakon o Memorijalnom centru), Memorijalni centar je registriran kao pravno lice koje osnivaju institucije Bosne i Hercegovine u skladu sa čl. 1. i 2. Zakona o registraciji pravnih lica koja osnivaju institucije Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 37/03 i 76/11).
(2) Memorijalni centar obavlja djelatnost u skladu s Ustavom i zakonima Bosne i Hercegovine te Statutom i ima pravo djelovati na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine.
(3) Memorijalni centar u skladu sa članom 7. Zakona o Memorijalnom centru obavlja djelatnosti:
a) utvrđivanja i izrade projekata i programa Memorijalnog centra, izgradnje i održavanja prostorija, objekata i terenâ (zemljišnih površina) Memorijalnog centra;
b) prijema i isplate sredstava za Memorijalni centar;
c) saradnje sa sličnim centrima, fondacijama i udruženjima širom svijeta;
d) organiziranja izložbi i posjeta Memorijalnom centru;
e) kupovine, sakupljanja i drugih načina pribavljanja artefakata značajnih za Memorijalni centar, dokumentiranja, arhiviranja i prezentacije podataka i predmeta koji su pripadali žrtvama genocida te osiguravanja relevantne literature o genocidu;
f) organiziranja istraživanja genocida, prikupljanja historijskih podataka i izdavanja publikacija o genocidu;
g) organiziranja i promoviranja edukacije o genocidu, uključujući, između ostalog, i realiziranje edukacijskih programa namijenjenih učenicima i nastavnicima te široj javnosti;
h) uključivanja organizacija žrtava u poduhvat prijenosa znanja i iskustava o genocidu, ratnim zločinima i zločinima protiv čovječnosti na mlade generacije;
i) ostale aktivnosti značajne za Memorijalni centar.
Član 3.
(Ključne vrijednosti Memorijalnog centra)
Na osnovu mandata i ciljeva utvrđenih članom 7. Zakona o Memorijalnom centru i člana 2. ovog statuta, ključne vrijednosti Memorijalnog centra su:
a) podizanje svijesti o značaju sprečavanja genocida, mržnje i predrasuda prema bilo kojoj skupini osoba;
b) prenošenje sjećanja putem različitih mehanizama koji uključuju različite kulturne i obrazovne sadržaje u javnom i društvenom polju narativizacije, vizualizacije, dokumentiranja genocida, ratnog zločina i zločina protiv čovječnosti;
c) stvaranje prostora za dijalog među mladim generacijama i građanima bez obzira na njihovu vjersku, etničku ili rasnu pripadnost u Bosni i Hercegovini i šire;
d) izgradnja povjerenja među ljudima u svrhu očuvanja ljudskih prava i sloboda žrtava genocida i izgradnje održivog konstruktivnog modela suočavanja s prošlošću, na individualnom i kolektivnom nivou u Bosni i Hercegovini.
Član 4.
(Historijat Memorijalnog centra)
(1) Memorijalni centar je pravni sljednik Fondacije Srebrenica - Potočari Spomen obilježje i mezarje ustanovljene Odlukom Visokog predstavnika, br. 102/01 od 10.5.2001. godine, i upisane u Registar fondacija od javnog interesa rješenjem Ministarstva civilnih poslova i komunikacija BiH, broj 01/6-166-1-MP/02 od 11.12.2002. godine.
(2) Memorijalni centar osnovan je Odlukom Visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, br. 53/07 od 25.6.2007. godine, kojom je donesen Zakon o Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari Spomen obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine ("Službeni glasnik BiH", broj 49/07).
(3) Mandat i ciljevi, uključujući unutrašnju organizaciju i korištenje sredstava koja se nalaze na bankovnim računima Memorijalnog centra, izmijenjeni su i dopunjeni odlukama Visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini od 21.2. i 20.9.2023. godine, kojim su donesene izmjene i dopune Zakona o Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari Spomen obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine ("Službeni glasnik BiH", br. 12/23 i 66/23).
II. STATUSNA OBILJEŽJA MEMORIJALNOG CENTRA
Član 5.
(Naziv i sjedište)
(1) Naziv Memorijalnog centra je "Memorijalni centar Srebrenica - Potočari Spomen obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine".
(2) Sjedište Memorijalnog centra je u Srebrenici, Potočari bb, 75430 Srebrenica, u prostorijama Memorijalnog centra.
Član 6.
(Obilježje i simbol)
(1) Memorijalni centar koristi obilježja Bosne i Hercegovine, grb i zastavu u skladu sa Zakonom o grbu Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 19/01 i 23/04) i Zakonom o zastavi Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 19/01 i 23/04).
(2) Memorijalni centar pored grba i zastave Bosne i Hercegovine koristi poseban simbol standardiziranog oblika, koji se sastoji od crno-bijele grafike nišana i naziva ispisanog velikim štampanim slovima i latiničnim pismom koji glasi: "MEMORIJALNI CENTAR SREBRENICA".
(3) Upravni odbor Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari Spomen obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine (u daljem tekstu: Upravni odbor Memorijalnog centra), u skladu sa članom 6. Zakona o Memorijalnom centru, ima mogućnost da odlukom usvaja poseban simbol Memorijalnog centra.
Član 7.
(Pečat i štambilj)
(1) Memorijalni centar ima dva pečata okruglog oblika, prečnika 50 mm i 30 mm, u čijem središtu je grb Bosne i Hercegovine uokviren ispisanim tekstom: Bosna i Hercegovina, Memorijalni centar Srebrenica - Potočari Spomen obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine, Srebrenica (napisan latiničnim i ćiriličnim pismom).
(2) Memorijalni centar u pravnom prometu i poslovanju koristi pečate prečnika 50 mm, dok se pečat prečnika 30 mm koristi za ovjeru finansijske i druge dokumentacije.
(3) Memorijalni centar ima i štambilj koji služi za interno kancelarijsko poslovanje.
(4) Štambilj je četvrtastog oblika dimenzija 70 x 50 mm i podijeljen je na dva dijela. Unutar prvog dijela štambilja veličine 30 mm latinicom i ćirilicom napisano je: Bosna i Hercegovina, Memorijalni centar Srebrenica - Potočari Spomen obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine, Srebrenica.
(5) Donji dio štambilja podijeljen je u tri jednake vodoravne kolone, a donje dvije kolone podijeljene su na četiri jednaka dijela u kojima je latinicom i ćirilicom napisano: Org. jed.; Broj; Prilog; Vrijednost.
Član 8.
(Upotreba i čuvanje pečata i štambilja)
Način izrade, upotreba, čuvanje i zaštita pečata i štambilja Memorijalnog centra utvrđuju se posebnim aktom koji donosi Upravni odbor Memorijalnog centra u skladu sa Zakonom o pečatu institucija Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 12/98, 14/03 i 62/11).
Član 9.
(Kancelarijsko poslovanje i poslovna korespondencija)
Kancelarijsko poslovanje i poslovnu korespondenciju Memorijalni centar provodi u skladu s Odlukom o kancelarijskom poslovanju u institucijama Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 74/14) i Uputstvom o načinu vršenja kancelarijskog poslovanja u institucijama Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 53/23).
III. IMOVINA I FINANSIRANJE MEMORIJALNOG CENTRA
Član 10.
(Imovina)
(1) Memorijalni centar je vlasnik sve pokretne i nepokretne imovine koja je ranije pripadala Fondaciji.
(2) Nepokretna imovina sastoji se od uređenog i ograđenog zemljišta u Srebrenici - Potočarima, kao i objekata i instalacija izgrađenih na tom zemljištu.
(3) Pokretna imovina sastoji se od novčanih sredstava na bankovnim računima i osnovnih sredstava i sitnog inventara koji su upisani u popisnim listama.
(4) Imovinom Memorijalnog centra postaju i sva materijalna sredstva i prava koja Memorijalni centar stekne i izgradi.
Član 11.
(Zabrana opterećivanja imovine)
Imovina koja je vlasništvo Memorijalnog centra ne može biti opterećena hipotekom kao sredstvom osiguranja kredita niti biti pod drugim vrstama opterećenja.
Član 12.
(Finansiranje)
(1) Memorijalni centar ima status budžetskog korisnika i finansira se u skladu s odredbama člana 22. Zakona o Memorijalnom centru.
(2) Memorijalni centar ima vlastiti budžet.
(3) Memorijalni centar može primati donacije domaćih i međunarodnih donatora u svoj operativni budžet i za posebne projekte izvan operativnog budžeta Memorijalnog centra.
(4) Sve donacije se prenose na račun za posebne namjene kod Centralne banke Bosne i Hercegovine.
Član 13.
(Programiranje rada i finansiranje)
(1) Godišnje i srednjoročne programe rada Memorijalnog centra donosi Upravni odbor Memorijalnog centra, na prijedlog direktora Službe Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari Spomen obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine (u daljem tekstu: Služba), koji se pripremaju u skladu s važećim odlukama o postupku godišnjeg i srednjoročnog planiranja rada, praćenja i izvještavanja u institucijama Bosne i Hercegovine.
(2) Budžet Memorijalnog centra priprema se u skladu s važećim Zakonom o finansiranju institucija Bosne i Hercegovine i instrukcijama Ministarstva finansija i trezora Bosne i Hercegovine.
IV. UPRAVLJANJE I ZASTUPANJE MEMORIJALNOG CENTRA
Član 14.
(Upravljanje Memorijalnim centrom)
(1) Memorijalnim centrom upravlja država Bosna i Hercegovina putem Upravnog odbora Memorijalnog centra koji je sastavljen od sedam članova.
(2) Upravni odbor Memorijalnog centra odgovoran je Vijeću ministara BiH za zakonit i efikasan rad Memorijalnog centra.
(3) Članove Upravnog odbora Memorijalnog centra imenuje Vijeće ministara BiH na mandat od četiri godine.
(4) Članovi Upravnog odbora Memorijalnog centra biraju među sobom predsjedavajućeg i zamjenika predsjedavajućeg na svojoj konstituirajućoj sjednici.
Član 15.
(Zastupanje Memorijalnog centra)
Predsjedavajući Upravnog odbora Memorijalnog centra zastupa i predstavlja Memorijalni centar u svim pravnim i javnim odnosima.
Član 16.
(Nadležnosti Upravnog odbora)
Upravni odbor Memorijalnog centra ima sljedeće nadležnosti:
a) donosi statut i druge podzakonske akte Memorijalnog centra;
b) imenuje i razrješava direktora Službe i članove Odjela za istraživanje genocida i za edukaciju o genocidu;
c) utvrđuje godišnji program rada i usvaja izvještaj o radu Memorijalnog centra;
d) donosi finansijske planove i usvaja godišnji budžet;
e) donosi pravilnike Službe i Odjela;
f) kontrolira i daje smjernice rada direktoru Službe i članovima Odjela;
g) podnosi izvještaje Vijeću ministara BiH i Parlamentarnoj skupštini BiH najmanje jedanput godišnje;
h) odlučuje o načinu korištenja izvanbudžetskih sredstava;
i) odlučuje o materijalno-finansijskom ulaganju u objekte i opremu, a u skladu s finansijskim planom i programom rada Memorijalnog centra;
j) daje saglasnost za pokretanje i realizaciju programa posebne namjene i zaključivanje sporazuma o saradnji s institucijama, organizacijama i udruženjima iz Bosne i Hercegovine te sličnim centrima, fondacijama i udruženjima širom svijeta;
k) odlučuje o prigovoru zaposlenih na odluke direktora Službe o pravima zaposlenih iz radnog odnosa;
1) odlučuje o pravima, dužnostima i odgovornostima zaposlenih ili na drugi način angažiranih članova Odjela;
m) donosi odluku o osnivanju privremenih visokospecijaliziranih stručnih komisija za rad na određenim programima i projektima;
n) imenuje vanjske akademske stručnjake, konkretno za savjetovanje u vezi s pitanjima koja spadaju u mandat Memorijalnog centra;
o) najmanje jednom u tri godine organizira provođenje nezavisne procjene zakonodavnog okvira, sveukupnog radnog učinka i mogućnosti za budući razvoj Memorijalnog centra;
p) donosi obrazloženu odluku o izboru međunarodne institucije sa značajnim iskustvom u istraživanju genocida i edukaciji o genocidu koja će provesti nezavisnu procjenu iz tačke o) ovog člana;
q) obavlja druge poslove u skladu sa zakonom i ovim statutom.
Član 17.
(Način odlučivanja Upravnog odbora)
(1) Upravni odbor Memorijalnog centra donosi odluke većinom glasova od ukupnog broja svojih članova.
(2) Većina članova Upravnog odbora Memorijalnog centra čini kvorum.
(3) Način rada, pravila postupanja, kao i druga pitanja značajna za rad i održavanje sjednica Upravnog odbora Memorijalnog centra bliže se uređuju Poslovnikom o radu Upravnog odbora Memorijalnog centra.
(4) Stručnu i administrativnu podršku u vezi s pripremom poziva za redovne i vanredne sjednice, vođenje zapisnika, objedinjavanje, slanje svih predloženih materijala i izradu nacrta godišnjeg plana aktivnosti za Upravni odbor Memorijalnog centra obavlja zaposlenik Službe Memorijalnog centra kojem su povjereni ovi poslovi.
Član 18.
(Način rada Upravnog odbora)
(1) Upravni odbor Memorijalnog centra izvršava svoje zadatke na sjednicama koje se sazivaju po potrebi, a najmanje jednom mjesečno.
(2) Upravni odbor Memorijalnog centra može pozivati članove Savjetodavne radne grupe Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari Spomen obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine (u daljem tekstu: Savjetodavna radna grupa), posmatrače, kao i druge osobe koje svojim znanjem i stručnošću mogu dati značajan doprinos radu Memorijalnog centra, da prisustvuju njegovim sjednicama.
(3) Osobe pozvane da prisustvuju sjednicama Upravnog odbora Memorijalnog centra mogu davati prijedloge te iznositi zapažanja, ali nemaju pravo glasa prilikom donošenja odluka.
(4) U hitnim slučajevima, kada za Memorijalni centar može nastati šteta, ili je potrebno udovoljiti zakonskim i drugim rokovima ili postoje drugi opravdani razlozi, predsjedavajući može sazvati sjednicu po hitnom postupku, koja se može održati putem telefona, e-maila ili putem online aplikacije za videokonferenciju.
Član 19.
(Način podnošenja ostavke članova Upravnog odbora)
Član Upravnog odbora Memorijalnog centra može podnijeti ostavku, koja mora biti pismeno obrazložena.
Član 20.
(Obaveze predsjedavajućeg Upravnog odbora)
(1) Predsjedavajući Upravnog odbora Memorijalnog centra saziva sjednice, predlaže njihov dnevni red, predsjedava sjednicama i potpisuje odluke i druge akte Upravnog odbora Memorijalnog centra.
(2) U slučaju spriječenosti, odnosno opravdanog odsustva, predsjedavajućeg Upravnog odbora Memorijalnog centra zamjenjuje zamjenik predsjedavajućeg Upravnog odbora Memorijalnog centra.
Član 21.
(Prava članova Upravnog odbora)
(1) Članovi Upravnog odbora Memorijalnog centra nemaju pravo na naknadu za rad u Upravnom odboru Memorijalnog centra, osim prava na naknadu putnih troškova, troškova hrane i smještaja za vrijeme angažiranja za obavljanje poslova Memorijalnog centra.
(2) Prava članova Upravnog odbora Memorijalnog centra bit će detaljnije uređena posebnom odlukom Upravnog odbora Memorijalnog centra.
Član 22.
(Imenovanje Savjetodavne radne grupe Memorijalnog centra)
(1) Upravni odbor Memorijalnog centra imenuje odlukom Savjetodavnu radnu grupu Memorijalnog centra.
(2) Savjetodavnu radnu grupu Memorijalnog centra čini najviše devet članova koji se imenuju na period od četiri godine.
(3) U sastav Savjetodavne radne grupe Memorijalnog centra imenuju se predstavnici registriranih udruženja porodica žrtava genocida počinjenog u Srebrenici 1995. godine, predstavnici Islamske zajednice Bosne i Hercegovine i predstavnici izvršne vlasti Općine Srebrenica.
(4) Proceduru imenovanja Savjetodavne radne grupe Memorijalnog centra pokreće Upravni odbor Memorijalnog centra mjesec dana prije isteka mandata ranijem sazivu upućivanjem poziva za imenovanje predstavnika ispred: registriranih udruženja porodica žrtava genocida počinjenog u Srebrenici 1995. godine, Islamske zajednice Bosne i Hercegovine i izvršne vlasti Općine Srebrenica.
Član 23.
(Nadležnosti i prava Savjetodavne radne grupe Memorijalnog centra)
(1) Savjetodavna radna grupa Memorijalnog centra, na zahtjev Upravnog odbora Memorijalnog centra, pomaže Upravnom odboru Memorijalnog centra u izvršavanju njegovih nadležnosti utvrđenih zakonom i ovim statutom.
(2) Članovi Savjetodavne radne grupe Memorijalnog centra nemaju pravo na naknadu za rad kao članovi grupe, osim prava na naknadu putnih troškova, troškova hrane i smještaja za vrijeme angažmana potrebnog za izvršenje poslova Memorijalnog centra, što se uređuje posebnom odlukom Upravnog odbora Memorijalnog centra.
(3) Savjetodavna radna grupa Memorijalnog centra može svoju organizacionu strukturu i djelovanje bliže urediti svojim internim aktom, poslovnikom o radu.
(4) Savjetodavna radna grupa Memorijalnog centra ima obavezu da pripremi i usvoji svoj godišnji plan rada i pripremi godišnji izvještaj o radu najkasnije u prvom kvartalu tekuće za proteklu godinu i dostavi ih na razmatranje Upravnom odboru Memorijalnog centra.
(5) Odluke koje donosi Savjetodavna radna grupa Memorijalnog centra nisu obavezujuće za Upravni odbor Memorijalnog centra, ali ima obavezu da se o njima izjasni.
V. UNUTRAŠNJE UREĐENJE MEMORIJALNOG CENTRA
Član 24.
(Osnivanje organizacionih jedinica i drugih tijela u Memorijalnom centru)
(1) U skladu sa članovima 15.a - 15.e i 18. Zakona o Memorijalnom centru, u okviru Memorijalnog centra osnivaju se posebne organizacione jedinice i imenuju različita savjetodavna i/ili stručna tijela.
(2) Samostalne unutrašnje organizacione jedinice Memorijalnog centra su:
a) Služba Memorijalnog centra, koja je izvršni, odnosno operativni organ Memorijalnog centra, i za svoj rad odgovorna je Upravnom odboru Memorijalnog centra;
b) Odjel za istraživanje genocida i za edukaciju o genocidu, osnovan radi podizanja svijesti o značaju sprečavanja genocida, mržnje i predrasuda prema bilo kojoj grupi osoba te savjetovanja u radu Upravnog odbora Memorijalnog centra.
(3) Za podršku radu Memorijalnog centra posebnom odlukom Upravnog odbora imenuju se:
a) privremene/a visokospecijalizirane/a stručne/a komisije/a za rad na određenom projektu;
b) vanjski akademski stručnjaci za savjetovanje u vezi s pitanjima koja spadaju u mandat Memorijalnog centra;
c) Počasni odbor Memorijalnog centra u čijem su sastavu istaknuti pojedinci koji mogu promovirati ključne vrijednosti, doprinijeti aktivnostima i pomoći u prikupljanju sredstava potrebnih za pružanje podrške radu Memorijalnog centra.
Član 25.
(Služba Memorijalnog centra)
(1) U okviru Memorijalnog centra formira se Služba, koja je za svoj rad odgovorna Upravnom odboru Memorijalnog centra.
(2) Služba djeluje u okviru Memorijalnog centra i finansira se iz prihoda Memorijalnog centra.
(3) Služba je odgovorna za funkcioniranje i rad Memorijalnog centra i obavlja sljedeće poslove i zadatke:
a) izrađuje i provodi odluke Upravnog odbora Memorijalnog centra;
b) obavlja finansijske, pravne, administrativne, tehničke i druge organizacione poslove neophodne za rad Memorijalnog centra;
c) obavlja i druge poslove i zadatke koje Službi povjeri Upravni odbor Memorijalnog centra.
(4) Službom rukovodi direktor Službe kojeg imenuje Upravni odbor Memorijalnog centra na mandat od četiri godine na osnovu raspisanog javnog konkursa.
(5) Direktor Službe za svoj rad odgovara Upravnom odboru Memorijalnog centra.
(6) Direktor Službe prisustvuje sjednicama Upravnog odbora Memorijalnog centra bez prava glasa, a ima pravo da iznosi prijedloge i sugestije u vezi s radom i funkcioniranjem Memorijalnog centra i Službe.
Član 26.
(Radnopravni status zaposlenika Službe)
(1) Služba zapošljava potreban broj zaposlenih u skladu sa Zakonom o radu u institucijama Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 26/04, 7/05, 48/05, 50/08, 60/10, 32/13, 93/17, 59/22 i 88/23) i ostalim normativnim aktima Službe.
(2) Zbog povećanog obima posla, nepogode i si., Služba može angažirati dodatno osoblje na određeno vrijeme ili za sezonski ili volonterski rad u skladu s Pravilnikom o angažiranju vanjskih saradnika koji donosi Upravni odbor Memorijalnog centra.
(3) Visina plate, obaveze i odgovornosti zaposlenih uređuju se pravilnicima Službe, aktom o prijemu u radni odnos i ugovorom o radu koji se zaključuje sa svakim zaposlenim.
(4) Zaposleni su u radnom odnosu s Memorijalnim centrom.
(5) Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari Spomen obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine, koji usvaja Upravni odbor uz saglasnost Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, preciznije se uređuju nadležnosti organizacionih jedinica, način rukovođenja, zadaci stručnog kolegija, planiranje i izvršavanje poslova, način ostvarivanja prava i dužnosti iz radnog odnosa, sistematizacija radnih mjesta i druga pitanja značajna za unutrašnju organizaciju i rad Memorijalnog centra.
Član 27.
(Formiranje Odjela za istraživanje genocida i za edukaciju o genocidu)
(1) U okviru Memorijalnog centra formira se Odjel za istraživanje genocida i za edukaciju o genocidu (u daljem tekstu: Odjel) za potrebe realizacije aktivnosti koje se odnose na:
a) organiziranja istraživanja genocida, prikupljanje historijskih podataka i izdavanje publikacija o genocidu;
b) organiziranja i promoviranja edukacije o genocidu, uključujući realiziranje edukacijskih programa namijenjenih učenicima i nastavnicima te široj javnosti.
(2) Odjel se formira od najviše 10 domaćih ili stranih stručnjaka koje imenuje Upravni odbor Memorijalnog centra na mandat u trajanju od pet godina, uz mogućnost ponovnog imenovanja.
Član 28.
(Postupak imenovanja, opis poslova i zadataka članova Odjela)
(1) Postupak izbora i imenovanja, način zasnivanja i prestanka mandata člana Odjela, opis poslova i zadataka članova Odjela, prava, obaveze i odgovornosti iz radnog odnosa i/ili angažmana i u vezi s radnim odnosom i/ili angažmanom te druga pitanja bliže će se urediti pravilnikom koji donosi Upravni odbor.
(2) Za članove Odjela mogu se imenovati renomirani stručnjaci iz oblasti historije, političkih nauka, prava i drugih naučnih oblasti koji imaju višegodišnje iskustvo u predmetnim oblastima te osobe visokih moralnih standarda.
(3) Prijedlog za imenovanje jednog ili više članova Odjela može podnijeti svaki član Upravnog odbora Memorijalnog centra, svaki član Savjetodavne radne grupe i direktor Službe Memorijalnog centra.
(4) Na kraju provedene procedure, listu mogućih kandidata kojima će biti ponuđen angažman u Odjelu utvrđuje Upravni odbor nakon konsultacija s direktorom Službe i članovima Savjetodavne radne grupe.
Član 29.
(Organizacija rada i nadležnosti Odjela)
(1) Članovi Odjela biraju među sobom predsjedavajućeg Odjela koji je nadležan za organizaciju rada, postavljanje ciljeva, utvrđivanje programa te određivanje drugih aktivnosti u cilju izvršavanja zakonom propisanog mandata u skladu s pravilnikom iz člana 28. stava (1) ovog statuta.
(2) Odjel na čelu s predsjedavajućim za svoj rad odgovara Upravnom odboru Memorijalnog centra.
(3) Odjel je samostalan u svom radu u postavljanju stručnih ciljeva, utvrđivanju programa i projekata, koji se postavljaju i utvrđuju najmanje jednom godišnje, s tim da se svi prijedlozi i projekti dostavljaju Upravnom odboru Memorijalnog centra na mišljenje i odobravanje.
(4) Služba Memorijalnog centra pruža svu tehničku i administrativnu pomoć Odjelu, u skladu s odredbama člana 19. Zakona o Memorijalnom centru, u cilju omogućavanja neometanog funkcioniranja Odjela.
(5) Odjel je obavezan podnositi izvještaj Upravnom odboru Memorijalnog centra o svom radu i realizaciji postavljenih ciljeva.
(6) Ciljevi i zadaci Odjela u skladu s godišnjim planom rada finansiraju se iz budžeta Memorijalnog centra.
Član 30.
(Radnopravni status članova Odjela)
(1) Članovi Odjela su u radnom odnosu s Memorijalnim centrom ili su na drugi način angažirani u Memorijalnom centru.
(2) Članovi Odjela imaju pravo na platu ili naknadu za svoj rad u zavisnosti od vrste angažmana.
(3) Plate i naknade za članove Odjela utvrđuju se u skladu s odredbama Zakona o platama i naknadama u institucijama Bosne i Hercegovine, u granicama koje su propisane Zakonom o Memorijalnom centru.
Član 31.
(Počasni odbor Memorijalnog centra)
(1) Upravni odbor Memorijalnog centra osniva Počasni odbor Memorijalnog centra, u čiji rad se mogu uključiti istaknuti pojedinci koji mogu doprinijeti radu i promociji svijesti o aktivnostima Memorijalnog centra te pomoći u prikupljanju sredstava potrebnih za pružanje veće finansijske i javne podrške radu Memorijalnog centra.
(2) Članovi Počasnog odbora mogu biti predstavnici akademske zajednice, umjetnici, arhitekti, uspješni sportisti, vjerski službenici, aktivisti u oblasti ljudskih prava, javne političke osobe, privatni poduzetnici i druge utjecajne ličnosti iz Bosne i Hercegovine i inostranstva koje podržavaju djelovanje Memorijalnog centra.
(3) Članovi Upravnog odbora, Savjetodavne radne grupe i direktor Službe Memorijalnog centra mogu Upravnom odboru predložiti jednog ili više kandidata za članstvo u Počasnom odboru Memorijalnog centra.
(4) Upravni odbor donosi kriterije za članstvo u Počasnom odboru, kojim se definiraju uvjeti i način izbora te principi saradnje s Počasnim odborom.
Član 32.
(Imenovanje savjetodavnih i/ili stručnih tijela Memorijalnog centra)
(1) Privremene visokospecijalizirane stručne komisije za rad na određenim programima i projektima Memorijalnog centra formira Upravni odbor Memorijalnog centra odlukom na prijedlog Odjela i/ili direktora Službe.
(2) Saglasno načinu formiranja visokospecijaliziranih stručnih komisija za rad na određenim programima i projektima Centra, Upravni odbor imenuje vanjske akademske stručnjake, konkretno za savjetovanje u vezi s pitanjima koja spadaju u mandat Memorijalnog centra, na period od četiri godine ili kraće ako se radi o savjetovanju u okviru privremenih projekata.
(3) Članovi stručnih komisija iz stava (1) ovog člana i vanjski akademski stručnjaci iz stava (2) ovog člana imaju pravo na novčanu naknadu za svoj rad o čijoj visini odlučuje Upravni odbor prilikom donošenja odluka o osnivanju komisija, odnosno odluka o imenovanju stručnjaka.
(4) Odluka o osnivanju tijela iz st. (1) i (2) ovog člana sadrži očekivano trajanje programa ili projekta, njegove ciljeve i način rada tog tijela te pravo na naknadu i iznos naknada za rad članova ovog tijela.
VI. OBLICI POVEZIVANJA SA SLIČNIM CENTRIMA, FONDACIJAMA I UDRUŽENJIMA ŠIROM SVIJETA
Član 33.
(Sporazumi/protokoli o saradnji)
(1) Memorijalni centar ima pravo na saradnju sa sličnim centrima, fondacijama i udruženjima širom svijeta.
(2) Međusobno povezivanje sa sličnim centrima, fondacijama i udruženjima širom svijeta Memorijalni centar realizira zaključivanjem sporazuma i/ili protokola o saradnji koji se potpisuju uz saglasnost Upravnog odbora Memorijalnog centra.
Član 34.
(Protokoli o saradnji s udruženjima i domaćini fondacijama)
(1) Upravni odbor Memorijalnog centra će razmatrati i primati inicijative udruženja i fondacija koje djeluju u Bosni i Hercegovini ako budu podnesene na formatu koji je objavljen na web stranici Memorijalnog centra.
(2) Služba Memorijalnog centra će ove inicijative kvartalno objedinjavati i sačiniti procjenu o potrebi zaključivanja sporazuma te ih dostavljati Upravnom odboru na razmatranje.
Član 35.
(Dan otvorenih vrata Memorijalnog centra)
U svrhu predstavljanja cilja i misije Memorijalnog centra, Upravni odbor Memorijalnog centra će organiziranjem Dana otvorenih vrata Memorijalnog centra najmanje jednom godišnje, javno putem medija ili na drugi prigodan način (izložbe, prezentacije i sl.), predstavljati rezultate rada Memorijalnog centra u cilju jačanja saradnje sa udruženjima i fondacijama.
VII. DRUGA PITANJA ZNAČAJNA ZA RAD MEMORIJALNOG CENTRA
Član 36.
(Izuzeci od javnih nabavki)
(1) Na postupak nabavke artefakata iz člana 7. stava (1) tačke e) Zakona o Memorijalnom centru, koji su jedinstveni i može ih osigurati isključivo određeno fizičko ili pravno lice, neće se primjenjivati Zakon o javnim nabavkama ("Službeni glasnik BiH", br. 39/14 i 59/22).
(2) U skladu sa stavom (1) ovog člana, Upravni odbor Memorijalnog centra donosi pravilnik o postupku nabavke kojim se uređuje način procjene vrijednosti artefakata, ocjena njihove relevantnosti za Memorijalni centar i postupak njihove nabavke.
Član 37.
(Kontrola zakonitosti rada Memorijalnog centra)
(1) U skladu sa članom 23. Zakona o Memorijalnom centru, kontrolu nad zakonitošću rada Memorijalnog centra obavljaju institucije Bosne i Hercegovine i drugi nadležni organi.
(2) Upravni odbor ima obavezu najmanje jednom u tri godine organizirati provođenje nezavisne procjene zakonodavnog okvira, sveukupnog radnog učinka Memorijalnog centra i mogućnosti za budući razvoj Memorijalnog centra, uključujući, između ostalog, i procjenu realizacije projekata i stepena ispunjenja postavljenih ciljeva, koju će provesti međunarodna institucija sa značajnim iskustvom u istraživanju genocida i edukaciji o genocidu.
Član 38.
(Sigurnost Memorijalnog centra)
(1) Memorijalni centar i mezarje su objekti i imovina Bosne i Hercegovine čiju zaštitu osiguravaju nadležne policijske agencije.
(2) U cilju osiguranja potpunog integriteta i zaštite Memorijalnog centra, Upravni odbor Memorijalnog centra će u saradnji sa Službom Memorijalnog centra i nadležnim policijskim agencijama usvojiti plan sigurnosti i zaštite objekata i ljudi kod organiziranja većih događaja i organiziranih posjeta većih grupa ljudi Memorijalnom centru, posebno plan koji se odnosi na obilježavanje godišnjice.
Član 39.
(Kućni red u Memorijalnom centru)
(1) Memorijalni centar utvrđuje principe ponašanja zaposlenika u Memorijalnom centru usvajanjem kodeksa poslovnog ponašanja.
(2) Zbog specifične djelatnosti institucije, Upravni odbor donosi pravilnik, kodeks ili smjernice za ponašanje prilikom posjeta pojedinaca, organiziranih grupa, delegacija i zvaničnika Memorijalnom centru.
VIII. PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Član 40.
(Izmjene i dopune Statuta)
(1) Prijedloge za izmjene i dopune Statuta Memorijalnog centra mogu predložiti:
a) Vijeće ministara BiH;
b) Upravni odbor Memorijalnog centra;
c) Savjetodavna grupa i
d) direktor Službe.
(2) O izmjenama i dopunama Statuta i drugih općih akata Memorijalnog centra odlučuje Upravni odbor Memorijalnog centra, na način i prema postupku koji je propisan Zakonom o Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari Spomen obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine ("Službeni glasnik BiH", br. 49/07, 12/23 i 66/23) i ovim statutom.
Član 41.
(Opći akt Memorijalnog centra)
Stupanjem na snagu ovog statuta svi opći akti i pravilnici usaglasit će se najkasnije 120 dana od dana usvajanja ovog statuta.
Član 42.
(Stavljanje van snage)
(1) Ovaj statut Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari Spomen obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine stupa na snagu danom donošenja, a bit će objavljen u "Službenom glasniku BiH".
(2) Stupanjem na snagu ovog statuta prestaje da važi Statut Memorijalnog centra Srebrenica - Potočari Spomen obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine ("Službeni glasnik BiH", broj 20/08).